ورود ثبت

ورود

0
02166034987
eskandari@em7arch.com

 

طراح شدن 

بسته های ویدیو آموزشی تاریخ معماری معاصر و جهان با نگاه طراحی معماری

1- تحلیل تئوری ها و نظریه های هر مکتب معماری :

برای بالا بردن درک آثار معماری باید ریشه آن اثر را در آن مکتب بیابیم . ریشه هر اثری تفکری است که بر اساس یک نظریه در ذهن معمار شکل گرفته است . بعد از معرفی هر مکتبی اولین قدم بیان تئوری آن مکتب هنری است که یک خواستگاه اجتماعی فرهنگی دارد . هر تئوری که به خلق اثر در دنیای هنر شده است ، تئوری است که باید تحلیل شود تا به درک آثار هنری آن برسیم .

2-بررسی تئوری های هر مکتب در دنیای هنر:

قبل از بررسی هر مکتب در معماری برای درک بالاتر از چگونگی تبدیل تئوری به اثر هنری لازم است چگونگی برخورد هنرمندان را در تمام شاخه های هنر با آن نظریه یا تفکر را بررسی کنیم . این نوع تحلیل ما را به درک کامل آن تئوری می رساند .به عنوان مثال در بسته دوم ویدیو آموزشی تحلیل ویدیویی نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک ما را به درک چگونکی تبدیل عشق ، رنج و مرگ به یک اثر نقاشی با یک شخصیت اصلی و دو شخصیت محو شده در فضایی نامتعارف رساند و ما با تئوری مکتب اکسپرسیونیسم یعنی بیان ذهنی هنرمند کاملا آشنا می شویم که برای درک آثار معماری این مکتب لازم و ضروری است .

3_ تحلیل اصول طراحی، موارد مورد الهام تحلیل و مبانی نظری هر مکتب:

 برای درک بهتر آثار خلق شده: برای اینکه بتوانیم هر اثر معماری را درون مکتب طراحی شده اش درک کنیم باید قبل از تحلیل آن آثار ، ابتدا منابع مورد الهام هر مکتب در حوزه معماری را آنالیز کنیم، باید بدانیم چگونه هم به تاریخ معماری نگاه کرده اند و هم چگونه از تئوری ها و منابع نظری، معماری آن مکتب را ساخته اند .

به عنوان مثال در مکتب هنر نو نوع نگاه به قرون وسطی کاملا در تضاد با نوع نگاه تدریس شده التقاطی گرایان در بسته اول ویدیو آموزشی است که برای درک بهتر باچندین مثال این نوع نگاه را برای شما باز کرده ایم .

4- تحلیل آثار معماری هر مکتب:

تک تک آثار معماری خلق شده در حوزه تئوری هر مکتب را آنالیزکرده ایم. ابتدا از نوع نگاه معمار را گفته ایم، در تکمیل ایده اش به بررسی اتفاقات معمارانه و اسکیس های دستی و یا مصاحبه هایش پرداخته ایم، ریشه فکری او را بیرون کشیدیم تا به درک عمیق و اثر خلق شده توسط او برسیم.این هنر تحلیل های ویدیویی مجموعه معمری آرشیکام است جایی که هر تحلیل مجموعی از تمام مطالعات موجود در دنیای معماری است، معرفی آثار آلفوس بالات و استراوئن در مکتب هنر نو که در منابع ترجمه شده در دسترس از آنها هیچ گونه اطلاعاتی نیست و یا تحلیل هایی کامل از اندیشه های فریدریک کسیلر در اکسپرسیونیسم گراها که علامت بی نهایت و تخم مرغ منبع الهام او بوده تا بررسی کامل مکتب آرت دکو به سه بخش ساختمان های بلند مرتبه، کوتاه مرتبه و استریم لاین ها و در پکیج اول تحلیل منابع الهام مکتب شیکاگو ودرهم آمیختگی مفاهیم فضایی از دوران های گذشته در انقلاب صنعتی و کارهای هنری لابروست و تدریس چگونگی تاثیر پذیری لوکوربوزیه ازطراحی های آگوست پره در پلان آزادش وهمچنین تدریس تمام نئوکلاسیک گرایی و التقاطی گرایی از قدرت تحلیل بسته های ویدیویی فصل اول و فصل دوم است.

5-آنالیز پلان ، روابط فضایی ، دکوراسیون داخلی و طراحی نمای اثر خلق شده از کیفیت بالای تحلیل های مجموعه آرشیکام و مهندس احسان اسکندری است جایی که با تحلیل های دقیق و زیبایی شناسانه بر اساس مبانی نظری معماری هر طراحی و در هر فاز بطور کامل تدریس شده است و روند رسیدن ایده تا اجرای نهایی در تمام قسمت ها ( پلان ، روابط فضایی ، طراحی نما و دکوراسیون داخلی ) تدریس شده است . به عنوان مثال: تحلیل آثار معماری آنتونی گائودی در سه بخش زندگی معمارانه او از بهترین تحلیل های موجود در جهان وبا استفاده از تمام منابع موجوددر دنیا تحلیل ویدیویی 50 دقیقه ای شامل تمام تفکر و اندیشه و نوع نگاه و الهام گیری های خاص اوست.

6- اولین بسته ویدیو آموزشی برای تقویت ذهن و بالابردن قدرت تجسم و ایده پردازی:

روش تحلیلی مجموعه معماری آرشیکام که به صورت ویدیویی با جزوه ای شامل تمام عکس های پروژه­ها و نکات تکمیل کننده، باعث می شود هر اثری را درون ذهن مخاطب خود با دقیق ترین جزییات تصویر سازی کندو شما را به درک تصویری از هر اثر می رساند. کافی است بارهای سوم و چهارم فقط به صورت صوتی تحلیل تدریس شده را گوش دهید تا تصاویر تحلیلی ایجاد شده در ذهن شما به درجه تثبیت برسد.

7-اسکیس معماری:

کنکور اسکیس یعنی دریافت نتیجه تمام تلاش شما در 4 سال کسب دانش درون دانشگاه است، جایی که حکم آزمونی برای آنانی است که به درک معماری رسیده اند یا هنوز باید این درک را در خود ایجاد کنند .

موفقیت در اسکیس معماری به دو ابزار لازم نیاز دارد :

یک) ابزار اول این آزمون، نحوه شیت بندی، قدرت دست، قواعدو قوانین ارائه شیت،نحوه آنالیز، تحلیل و بیان ایده است.

دو) ابزار دوم دقیقا جایی است که اکثر معماران فارغ التحصیل در آن مشکل دارند درک معماری است. درک معماری، درک از تمام ابزار لازم برای شناخت زیبایی شناسی معماری از دیدگاه تمام تئوری ها و آثار معماری است و درک عزت نفسی است که ما در درونمان طی این سالها ایجاد کرده ایم. عزت نفسی که لازمه اش درک تمام معماری است، درک تئوری ها و اصول مبانی نظری و مسلط بودن برتمام آثار معماری مکاتب است. کنکور اسکیس معماری جایی است که باید  بتوانیم سوال مطرح شده را درچهار چوب یک تئوری (که میتواند اختیاری ویا اجبار طراح سوال باشد) با دیدگاه و برداشت خودمان آن را به ایده طراحی تبدیل کنیم. یعنی دقیقا کاری که تمام معماران بزرگ این مسیر را رفته اند.

به عنوان مثال: سوال کنکور اسکیس معماری سال 1390: طراحی نمایشگاه هنر مدرن- در کنار طراحی کیوسک راهنمای گردشگری- درب ورودی

شهر بم و طراحی خانه های اقلیمی در منطقه گرم و خشک مشابه شهر یزد و یا کاشان و یا نایین .

چه جالب : طراحی نمایشگاه هنر مدرن، تفکر مدرن می خواهد، تسلط به آثار معماران مدرنیسم را می طلبد نگاه آنان، تئوری آنان ،تداخل فضای درون و بیرون میس وندروهه ، نگاههای لوکور بوزیه ، هنر طراحی و اجرای یورن اوتزن وتسلط براندیشه های تبدیل شده به آثاری بزرگ همانند کار فریدریک کیسلر در خانه بی انتها را یادآوری می کند .

سوال دوم و سوم راهنمای گردشگری در شهر بم شناخت فرم شناسی از درک تمام آثار معماری معاصر و تسلط بر معماری بومی معماری ایرانی واسلامی را می طلبد ، طراحی خانه های اقلیمی هم شناخت فرم و فضاشناسی دقیق میطلبد با همین طرح سوال اسکیس سال 1390 و بقیه سال هابراحتی میبینید قدرت تحلیل چقدر به شما عزت نفس می دهد برای درک بهتر و در نتیجه ایده ای خلاقانه تر بر اساس تئوری شما. همین بس که هرگز کسی را نمی شناسم بدون درک تئوری و مکاتب و آثار معماری به موفقیت چشم گیر در کنکور اسکیس رسیده باشد .

8_ طراح شدن :

اصلی ترین هدف مجموعه معماری آرشیکام و مهندس احسان اسکندری طراح شدن است . ایده دادن و طراحی کردن، لذتی دارد که درک طعم این لذت آرزوی هر معماری است که عاشقانه به این رشته هنری اعتقاد دارد بعد از بررسی برروی زندگی صدها معمار معاصر چه در ایران و چه در تمام دنیا از تسلط آنان بر تمام تاریخ معماری زمان خود و قبل از آن و تسلط بر تمام اندیشه ها و تئوری ها از روی آثار خلق شده ، مصاحبه هایشان، کتاب ها و مقالاتشان فهمیدم تمام آنان بر تمام معماری مسلط هستند و با آگاهی تمام وکمال تئوری خود را تبدیل به حجم می کنند و هرروز درحال پیشرفت هستند و هرچقدر به تئوری و خط طراحی خود ایمان بیشتری داشته باشند موقعیت های بهتری هم نصیبشان میشود.

تمام بسته ویدیو آموزشی تاریخ معماری معاصر و جهان دقیقا همین راهی است که تمام معماران بزرگ طی زندگی معمارانه خود رفته اند وهرچه بیشتر درک کردند بیشتر نتیجه گرفتند . دقیقا در تحلیل های ویدیویی ما تسلط کامل به اندیشه ها و تئوری ها آغاز و با تسلط بر تمام آثارشناخته شده در آن تئوری به پایان میرسد و این یعنی اطمینان به آنچه موجود است و انتظار برای کاملتر شدن توسط شما چه بسا با تحلیل های ویدیویی ما که مجموع تمام منابع است و درک کاملی از آنچه اتفاق افتاده است شما صد در صد بر آنچه خواستگاه ذهنی نظریه پردازان و معماران بوده است مسلط خواهید شد.

بطور مثال : در تحلیل آثار آنتونی گائودی تمام پنج اثر ثبت جهانی شده و مهم زندگی معمارانه آنتونی گائودی با تمام اندیشه هایش و مقایسه اندیشه های انجیلی او با اندیشه های قرآنی ما به تسلط بر طبیعت گرایی و تسلط به تبدیل یک مفهوم متافیزیکی به یک اثر فیزیکی خواهیم رسید و همچنین تمامی تحلیل ها ی دیگر. این خدمتی است که مجموعه معماری آرشیکام برای تمام معماران و عاشقان هنر انجام داده است .

9-پاسخ به تمام تست های تاریخ معماری معاصر و جهان وصدالبته مبانی درک زیبایی شناسی معماری از ویژگیهای قابل ذکر این بسته ویدیو آموزشی است .

از تک تک تحلیل ها، از درک تسلط و عزت نفس خود بعد از استفاده از بسته های ویدیو آموزشی تاریخ معماری معاصرو جهان با نگاه طراحی معماری لذت ببرید و خواهید دید چگونه این بسته ویدیو آموزشی توانسته است تائیدیه تمام مدیر گروههای معماری دانشگاههای معتبر ایران را کسب کند.

 در زیر به ذکر تعدادی از این عزیزان که به لطف خداوند مشوق ما بوده اند و مارا با تاییدیه خود مصمم ترکرده اند می­پردازیم :

1_ دانشگاه علم و صنعت ایران جناب آقای دکتر بهزادفر

2_دانشگاه شهید بشتی جناب آقای دکتر حافظی 

3_دانشگاه هنر و معماری تبریز جناب آقای دکتر میر غلامی

4_دانشگاه هنر و معماری اصفهان جناب آقای دکتر کیانی

5_دانشگاه هنر و معماری سوره جناب آقای دکتر استانلو 

و ......

خداوند را بینهایت سپاسگزارم که من را در این مسیر زیبا راهنمایی و هدایت میکند .

 احسان اسکندری(معمار – مدرس و پژوهشگر)

 

بسته ویدیو آموزشی تاریخ معماری معاصرو جهان فصل اول 

بسته ویدیو آموزشی تاریخ معماری معاصر و جهان فصل دوم